Woodlore

O noži WOODLORE


Nůž Woodlore patří celosvětově mezi nejoblíbenější nože do přírody.
 Vymyslel a vyrobil ho nožíř Alan Wood na popud Ray Mearse.
 Ray Maers ho prostřednictvím svých televizních seriálů zaměřených na Bushcraft a přežití v přírodě, značně zpopularizoval.

V současné době vyrábí obdobu tohoto nože velké množství nožířů a do své výroby jej zahrnuly i některé tovární značky. Samotný Alan Wood se distancuje od všech těchto modelů, ať už továrních či ručně dělaných. Dle svých slov, nikdy neposkytl souhlas nikomu dalšímu pro výrobu tohoto modelu nože a nůž Woodlore je jen a pouze jeho vlastnoruční výrobek.
 Na originálních nožích woodlore je použita výhradně nástrojová ocel O1 ( 19312 / 19314 ). Tato ocel byla zvolena pro uspokojivé mechanické vlastnosti a hlavně pro svou snadnou brousitelnost ostří.  Nejčastějším materiálem rukojeti je Javor. Rey Maers dbal na to, aby byli ručky z přírodně lehce obnovitelných zdrojů.


Má variace nože Woodlore

 Jsem si vědom toho, že přejímám bez souhlasu základní design, proto jsem se snažil vnést do něj i kousek vlastní vidiny tohoto modelu nože. Oproti originálu je má variace celkově štíhlejší a působí menším dojmem. Rukojeť netvaruji v zadní části tak výrazně jako na originálu. Vzhledem k tomu, že jsem z origo. vycházel pouze opticky s důrazem na zachování jistých charakteristických prvků, nejsou rozměry nože v žádném místě totožné.

 Má variace si nehraje na originální Woodlore. Myslím, že v ruce to budou dva odlišné nože, jenž spojuje několik nezaměnitelných prvků. Slovem "Woodlore" v názvu odkazuji především na geniální koncept Alana Wooda a nůž, kterým je má verze inspirována.

V současné době dělám Variaci Woodlore převážně z ocele D2 tl. 4mm. Na rukojeť požívám všemožné tuzemské i exotické dřeviny. Občas použiji i micartu, texit nebo G10.
 Dřevěné střenky podlepuji fíbrem. Dělám to hlavně z praktického důvodu. Jde o to, že dřevo vlivem prostředí a vlhka pracuje. Většinou je rozměrově nestálé. Pokud se dřevěná ručka na noži s konstrukcí fulltang stáhne, obnaží se bok ocele procházející ručkou. Většinou se jedná maximálně o pár desetin milimetru. I to však stačí, aby vystoupla nepříjemná hranka ( obvykle s ostřinkou ). Taková ručka je pak nepříjemná v ruce. Pokud je dřevo podlepeno fíbrem, pak se stáhne pouze dřevo a namísto kovové hranky je tam hranka fíbru která je na dotek bezproblémová. Navíc má fíbr i příjemný estetický efekt.

 

Popis nože

Používané ocele - D2 tl. 4mm. 60HRc  ,  RWL 34 tl. 3,5mm. 60HRc.   Ocele jsou popouštěny na sekundární tvrdost.

Celková délka nože : 220mm.

Délka čepele : 105mm.

Výbrus scandi ( dvě varianty ) - Řezivější s vrcholovým úhlem 20°.  Odolnější s vrcholovým úhlem 24°.

-Výbrus odolnější s úhlem 24° ( vhodnější pro silovou práci se dřevem či občasné štípání ) - Běžná verze woodlore.
-Výbrus řezivější s úhlem 20° ( vhodnější pro běžné řezání, při neopatrném štípání může dojít k malé deformaci ostří. )
    Při běžném zacházení s nožem,  nemá problém ani jedna verze výbrusu.

Hmotnost dle materiálu rukojeti. Od 140g. - 200g.

Woodlore-rwl-g10-red-black
  Woodlore-g10-n  
 Woodlore-marri Woodlore-white-blue-g10-2n
   
U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 150 e-shop systém banan.cz
Čeština US